Baş – Boyun

Boyunda Kitle: Baş-boyunda herhangi bir yerde başlayan kanserler genellikle önce boyundaki bezelere ve daha sonra başka yerlere yayılırlar. Boyunda iki haftadan uzun süreden beri var olan kitle fark edildiğinde mutlaka bir KBB uzmanına başvurulmalıdır. Boyunda ele gelen tüm kitleler elbette her zaman kanser değildir, ancak ağız, boğaz, gırtlak, tiroid bezi veya lenf bezi ya da kan kanserlerinin belirtisi olabilir. Bu tür kitleler genellikle ağrısızdır ve giderek büyürler.

Ses Kısıklığı: Boyunda kitle ile birlikte hastada iki haftadan daha uzun süreden beri ses kısıklığının varlığı gırtlak kanserini akla getirmelidir. Bu hastalarda uzun süreden beri sigara ve alkol kullanımı önemli bir risk faktörüdür. Böyle bir durumda en kısa zamanda bir KBB uzmanına başvurulmalıdır. Doktorunuz gırtlağınızı  ve ses tellerinizi kolayca ve ağrısız bir işlemle inceleyebilir.

Her ses kısıklığı  kanser anlamına gelmese bile uzun süreli rahatsızlıklarda, işi şansa bırakmamak için doktorunuza başvurmalısınız. Ses kısıklığı nodül, polip, ses teli felci, larenjit gibi kanser dışı nedenlerle veya psikolojik problemler nedeniyle de oluşabilir.

Ağızda Yara: Dil, ağız tabanı, yanak, dişetleri gibi yerlerde başlayan kanserler iyileşmeyen yara ve şişliklerle kendilerini gösterirler. Bu yaralar ağrısız olabilirler ve kanama da olabilir. Ağız içinde bir yara üç haftadan beri iyileşmiyorsa mutlaka biopsi yapılmalıdır. Beraberinde boyunda şişlik de olması kanser olasılığını arttırır.

Yutma Güçlüğü: Giderek artan yutma güçlüğü (önce katı gıdaları, sonra sıvıları yutmada zorluk), kilo kaybı ve boyunda şişlik olması durumunda zaman kaybedilmeden doktora başvurmak gereklidir. Muayene, yemek borusunun radyolojk değerlendirmesi, endoskopi yapılarak nedenin araştırılması önemlidir.